Ne, ukrajinská učebnice dějepisu neoslavuje Hitlera

Například i pražská pobočka hnutí Trikolora sdílela příspěvk o tom, že ukrajinská učebnice dějepisu prý oslavuje Adolfa Hitlera. „Ukrajina to myslí s výchovou k nacismu vážně,“ vymýšlí si hnutí Trikolora. „V historii Ukrajiny sehrál Hitler jednu z rozhodujících rolí, když se snažil osvobodit naši zemi od sovětských okupantů. Západní část byla osvobozena  německou armádou. (Lvovská oblast byla osvobozena od okupace v roce 1941),“má být napsáno v učebnici. Stejný nesmysl šířil například i europoslanec SPD Ivan David na síti X.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Proti učebnici se ohradilo ukrajinské ministerstvo školství i projekt Spravdi: „Ruští propagandisté neuvádějí autora učebnice a rok vydání. Falešné zprávy obsahují stránku z „učebnice“, jejíž materiál neodpovídá struktuře učebních osnov o dějinách Ukrajiny, ani o dějinách Lvova. Také historie první světové války ve Lvovské oblasti je prezentována střídmě a negramotně, chybí většina historie prvního osvobozeneckého boje. Meziválečné období zcela chybí. Proto nemohla být do učebních osnov zařazena „učebnice“ s takovými faktickými chybami, a ještě více glorifikace Hitlera, která na Ukrajině hodnocena jako trestný čin. S největší pravděpodobností se jedná o amatérský a velmi ukvapený padělek Rusů.“

Fact-checkingový projekt Delphi studoval učebnice vydané v letech 2018 a 2023 určené pro tři předměty: „Dějiny Ukrajiny“, „Světové dějiny“ a integrovaný kurz „Ukrajina a svět„. Tyto učebnice hovoří o důležité roli Ukrajinců v Rudé armádě během druhé světové války, o celostátním charakteru boje za osvobození Ukrajiny a o Ukrajincích, kteří obdrželi titul Hrdinové SSSR, řády a medaile. V učebnicích nejsou žádné kapitoly nebo odstavce, v nichž by byl vyjádřen pochvalný postoj k Hitlerovi.

„Stránka zobrazená na fotografii má několik známek padělání. Jeho design se radikálně liší od designu skutečných učebnic. Ve spodní části stránky není uvedeno její číslo, název kapitoly nebo oddílu (v kanálech Telegram také nejsou žádná vysvětlení o autorovi příručky nebo vydavateli, který ji vydal). Slovo „Reichskanzler“ se v ukrajinštině píše jinak,“ dodává projekt Delphi.

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/